Czym jest "Krakoskå Gådka"?
Warsztaty z młodzieżą: "Gådka Krakoskå. Ojczysty - dodaj do ulubionych"
11 kwietnia 2016 roku podkrakowskich szkołach: w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach, Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Miechowie, oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Łokietka w Skale, a w dniu 25 kwietnia 2015 roku, w Gimnazjum i Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Naramie, w Gimnazjum i Szkole Podstawowej im. Św. Franciszkla z Asyżu w Poskwitowie oraz Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Damicach odbyły się warsztaty poświęcone godce krakowskiej. Warsztaty prowadzili: prof. Kazimierz Sikora, Adiunkt w Katedrze Historii Języka i Dialektologii, Uniwersytetu Jagiellońskiego, p. Beata Paluch, aktorka Teatru Starego w Krakowie oraz Zbigniew Grzyb, pomysłodawca Festiwalu Godki Krakowskiej oraz propagator godki i kultury krakowskiej. Równocześnie TVP Kraków pod redakcją p. red. Moniki Meleń rejestrowała spotkania, jako materiał dla przygotowywanego programu dokumentalnego.
Dzięki gospodarzom szkół, Dyrektorów Prowadzących, Dyrekcji i kadry pedagogicznej a zwłaszcza zaangażowaniu i czynnym udziale młodzieży z tych szkół warsztaty przebiegały w miłej, przyjemnej i co ważne merytorycznej atmosferze. Młodzież miała okazję przekonać się, że gwara krakowska jest żywym językiem, który ma wystarczający zasób słów aby opisywać wiernie otaczającą rzeczywistość, jest wyjątkowo giętki i ukształtowany, aby przyswajać nowe słowa i wyrażenia i przystosowywać je do swoich zasad gramatyki i ortografii. Ma również swoją melodię i akcent, który odróżniaia go od innych gwar. Prowadzący podkreślali, że tylko dzięki temu, że stolica Polski została przeniesiona z Krakowa do Warszawy godka krakowska nie jest podstawą dla polskiego języka literackiego.
W czasie warsztatów mówiono nie tylko o mowie, ale podawano również przykłady właściwego zachowania się w zależności od sytuacji, w jakiej się akurat znajdujemy. Grzeczność, kultura osobista, szacunek dla pracy i tych, którzy ją wykonują, poszanowanie i przywiązanie do Małej i Dużej Ojczyzna, tradycji przodków, szacunek dla starszych czy zwykła przyzwoitość to te cechy, które z pokolenia na pokolenia kształtowały kulturę krakowską. Nie bez przyczyny mówiło się o szkole krakowskiej, krakowskim "dzieleniu włosa na czworo", co oznaczało ni mniej, ni więcej, że należało tak długo dyskutować różne racje, aby znaleźć jak najbardziej kompromisowe rozwiązanie. Kompromisowe rozwiązanie, które może nie satysfakcjonowało w 100% każdej ze stron, ale dawało pole do ciągłego utrzymywania poprawnych relacji z adwersarzem.
Taki był, a może i po części jeszcze jest NASZ KRAKÓW! I niech jak najdłużej taki pozostanie.
Poinformowano również, że w tym roku, V Małopolski Festiwal Godki Krakowskiej odbędzie się w Skale, w dniu 5 czerwca. Organizatorem Festiwalu jest stowarzyszenie Bene Tibi, a patronami medialnymi: TVP Kraków i Dziennik Polski.